فروش انواع 

روتامترrotameter 

 روتامتر هوا گاز آب مایع  رزوه ای فلنجی با تیوب پلکسی ، rotameter با تیوب شیشه ای ، روتامتر با تیوب اکریلیک ، rotameters بدنه فی ، برند ها ی کرونه ، جورج فیشر و … از ظرفیت 50 تا 20/000 لیتر در ساعت 

روتامتر جورج فیشر اصل سوئیس از سایز 1 تا 1/2-2 از ظرفیت 20/000…50  L/H با قیمت رقابتی 

نماینده فروش فعال پذیرفته می شود

 

روتامتر

 تامین تجهیزات صنایع نفت گاز و پتروشیمی وارد کننده انواع روتامتر جورج فیشر

روتامتر چیست ؟

یکی از پر کاربردترین وسایلی که امروزه در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد rotameterمی باشد. rotameters نوعی دبی سنج است که می تواند دبی سیال عبوری( مایع و یا گاز ) از یک لوله را اندازه گیری نماید.
استفاده از روتامتر برای اندازه گیری دبی جریان سیال بسیار معمول است. rotameters از یک مجرای مخروطی تشکیل می شود (یک لوله شیشه ای که قطر آن با شیب ملایم کم می شود ) که درون آن یک جسم شناوری که به اندازه پایه لوله شیشه ای است قرار گرفته است. rotameters به طور عمودی نصب شده و جریان به آن وارد می شود.
در اثر عبور جریان سیال از پایین به بالای rotameters، نیروی مقاومی به این شناور وارد می شود و آن را به طرف بالا حرکت می دهد. با بالا رفتن شناور، سطح مقطع روتامتر افزایش یافته و لذا سطح جریان میان شناور و مجرای مخروطی روتامتر افزایش می یابد.
شناور تا جای بالا می رود که نیروی مقاوم سیال، نیروی ارشمیدس و وزن سیال یکدیگر را خنثی نمایند و سیستم به حالت تعادل برسد. در این صورت مکان شناور که به صورت مستقیم از روی 

rotameter خوانده می شود، معرف دبی جریان می باشد. هر چه دبی جریان عبوری از روتامتر بیشتر باشد، محل شناور بالاتر خواهد بود.
در اکثر کارکرد های rotameter، دبی مستقیماً از درجه بندی هایی که روی لوله شیشه ای نوشته شده است خوانده می شود.
در بعضی موارد یک سنسور اتوماتیک ارتفاع جسم شناور را اندازه می گیرد. این گونه روتامترها اغلب از فولاد یا دیگر مواد مقاوم در برابر سیالات فشار بالا ساخته می شوند.

روتامترها ممکن است در اندازه ای ۰.۲۵ اینچ تا اندازه های ۶ اینچ باشند و نسبت به اریفیس پلیت گستره وسیعتری از جریان را با دقت ۲ ± درصد را اندازه می گیرند. حداکثر فشار عملکرد آنها موقعی که از شیشه ساخته شده باشند. psig 300 می باشد.

روتامتر نوعی دبی سنج سطح متغیر، ابزار دقیقی ساده و نسبتا ارزان برای محاسبه دبی عبوری سیال در فازهای مایع و گاز است. این تجهیز برای محاسبه دبی از تغییر سطح عبوری سیال و نیروی وزن شناور بهره می برد. اساس عملکرد به این صورت است که جریان سیال ، شناوری را که در مسیر خود قرار گرفته است ، جا به جا می کند. میزان دبی با سطح ایجاد شده به وسیله نیروی بالا و پایین برنده شناور متناسب است. روتامتر شامل یک مجرای اندازه گیری باریک شونده و یک شناور است . این آرایش مقداری مقاومت برای شناور ایجاد می کند که وابسته به موقعیت آن در مجرای اندازه گیری است. تعادلی بین نیروی جریان سیال و وزن شناور ایجاد می شود. موقعیت شناور به صورت عمودی در داخل مجرای اندازه گیری آن چنان است که مقدار مقاومت متعادل شود. فضای داخل مجرای اندازه گیری مخروطی شکل است و برای نمایش ، یک درجه و مقیاس در خارج دبی سنج وجود دارد . مدل فی آن دارای وسیله ای است که تغییر مقاومت شناور را آشکار و ارسال می کند. مجرای اندازه گیری از جنس فولاد ، فولاد ضد زنگ ، پلاستیک (تفلون ، پلی پروپیلن) ، شیشه یا لاستیک سخت ساخته می شود. انواع مختلفی از شناورها موجود است . شناور چرخشی معمولا برای گیج استفاده می شود. نوع دیگری از شناور وجود دارد که گرانروی سیال بر روی آن تاثیر نمی گذارد. شکل شناور روتامتر ، تاثیر ناشی از تغییرات گرانروی در دقت اندازه گیری را مشخص می کند . ساده ترین طراحی شناور به شکل توپ است. کاربرد اصلی و اولیه آن در دبی های پایین است در جایی که تغییرات گرانروی اندک است. در صورتی که در کاربرد دقت و صحت بالایی لازم است ، استفاده از شکل خطی بهترین گزینه اقتصادی است. این شناور به سبب شکل خود در مجرای یکسان نسبت به شناور توپی امکان عبور دبی بسیار بیشتری را ایجاد می کند . این شکل از شناور نسبت به تغییرات گرانروی سیال حساس است . اغلب از روتامترها در جاهایی استفاده می شود که تغییرات گرانروی وجود دارد . در چنین سرویس هایی استفاده از شناور با شکل های جبران کننده گرانروی بیشترین ایمنی را در برابر تغییرات گرانروی سیال ایجاد می کند.

در شکل زیر، نمای ظاهری دو نوع روتامتر با بدنه پلیمری (سمت راست) و شیشه‌ای (سمت چپ) نیز نشان داده شده است.

روتامتر

در مواردی که فشار و دمای سیال زیاد باشد از نوع دیگری از روتامتر استفاده می‌شود کـه به روتامتر با بدنه فی موسوم است. در این نـوع کـه در شکل زیر نشان داده شده، حرکت گوی توسط آهنربایی که در داخل آن قرار داده شده است، به آهنربای دیگری که در بیرون لوله نصب شده و به عقربه نشان‌دهنده متصل است، انتقال می‌یابد.

شکل زیر اساس کار روتامتر با بدنه فی را نشان می دهد.

روتامتر

از روتامترها معمولاً برای اندازه‌گیری دبی مایعات و گازها در سایزهای تا 2 اینچ استفاده می‌شود.

روتامتر آکریلیک A3A03 :

در این نوع  دبی سنج جریان سیال به صورت قائم از پایین به بالا از درون یک لوله از جنس آکریلیک مخروطی شکل عبور داده می شود .در داخل این مخروط یک شناور قرار دارد که جرم حجمی آن از جرم حجمی سیال بیشتر است . افزایش دبی سیال باعث حرکت شناور به سمت بالا می شود. بنابراین موقعیت شناور معیاری از دبی سیال خواهد بود.

موارد کاربرد :

از روتامتر آکریلیک مدل A3A03 ، برای اندازه گیری دبی گازها و مایعاتی که دارای خورندگی کم باشند ، استفاده می شود. از مزایای این روتامتر سادگی نصب و نگهداری و قیمت و دقت مناسب است . قابلیت تحمل فشار بالای فیزیکی از دیگر مزایای این روتامتر است.

تغییر در شرایط کاربرد:

این روتامتر برای اندازه گیری دبی مایع یا گازی که مشخصات آن بر روی صفحه نشان دهنده حک شده است ، به کار می رود .

نحوه نصب روتامتر در خط لوله :

روتامتر باید در خط لوله به صورت عمودی نصب شود. و در صورت نیاز به نصب در خط لوله افقی می توان از نوع دیگری از روتامترهای عقربه ای که برای این کار طراحی شده اند ، استفاده کرد .

راه اندازی روتامتر :

هدایت جریان سیال به داخل روتامتر باید به آرامی صورت گیرد . به طوری که از ایجاد شوک به روتامتر جلوگیری شود.

حداکثر فشار و دمای سیال :

حداکثر فشار و دمای سیال در کاتالوگ مشخص شده است .

شرایط فیزیکی سیال :

در صورتی که سیال حاوی مواد چسبنده باشد این امر می تواند در عملکرد سیستم اختلال ایجاد کند . همچنین وجود ذرات مغناطیسی در سیال می تواند منجر به خطا در اندازه گیری شود. در این مورد باید با کارشناسان مربوطه تماس گرفت . وجود ذرات جامد در سیال نیز می تواند باعث گیر کردن گوی در لوله مخروطی روتامتر شود . برای رفع این اشکال می توان شیر ورودی روتامتر را به آرامی و به طور متناوب باز و بسته کرد .

 

لینک های مفید :

فلومتر اندرس هازر / مس فلومتر / فلومتر / جدول ورن لوله / محاسبه گر وزن لوله / تبدیل واحد آنلاین / 

جدول تبدیل واحدها / 

جدول اشتال


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
موسسه خیریه سگال

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ترجمه متون تخصصی
دانلود آهنگ
کانکس | قیمت کانکس | کانکس اسکابن هم‌دمِ پنهانِ مح‌مّد آشنایی با کسب و کار|تبلیغات اینترنتی اقتصاد علامه طباطبایی دنیای راز دار عالم و آدم رادیو خط خطی دیزل ژنراتور - تابلو چنج آور - شرکت هوبارت صنعت - 02166878016 فروشگاه آنلاین فایل